Bayi Ağınızda Sosyal Medyanın Gücüne Hâkim Olmak

Bayi Ağınızda Sosyal Medyanın Gücüne Hâkim Olmak

Sebep?

Müşterilerinizin online etkinliği çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bir perakende satış noktasına yönelmeden önce araştırıyor, incelemeleri okuyor ve gerekli olan tavsiyeleri buluyorlar. Bu arada motive olmuş bazı bayiler kendi takipçilerini oluşturuyorlarken, markanızın sosyal medyadaki varlığı da şekilleniyor. Konu marka kurumsallığı ile yerel etkinliğin ilişkisine geldiğinde ise; sosyal medyayı sorgulayama başladık.

Sonuç?

Müşteriler için olası kötü bir marka tecrübesi, yetkili bayi ağlarına sahip markalar için genel bir sorundur. Bu kötü deneyim, marka değerine zarar verme olasılığı olan çarpık bir sosyal medya içeriği gibi birçok farklı şekilde kendini gösterebilir. Diğer olumsuz örnekleri şimdi belirtmeye gerek yok, konumuz değil…

Asıl soru?

Ülke çapında yetkili satıcılarınızın yaratma olasılığı olan sosyal medya kaosunu nasıl yönetebilir ve markanızı tüm müşteri temas noktalarına, olması gerektiği formda nasıl ulaştırabilirsiniz?

       1. Adım – Sosyal Medyadaki Varlığınızı Tanımlayın

Bir bayi ağındaki pazarlama, özgündür. Şirketiniz, markanın sahibi ve temsilcisidir. Bayi lokasyonları aracılığıyla ise, markaya yerel olarak hayat verilmektedir. Müşterileriniz, bayiler aracılığıyla şirketinizle güven ve ilişki bütünlüğü oluştururken markanızla da yakınlık kurmaktadır.

Sosyal medya, bir bayi sisteminde hem kurumsal hem de yerel bağlantı kurmak için en ideal yolu sunmaktadır. Buradaki asıl zorluk, ülkeye yaygın sosyal medya varlığınızı nasıl yapılandıracağınıza karar vermektir. Biz otomotiv sektöründeyiz ve bu nedenle yereller de dahil olmak üzere tüm iletişim, bizim için “ciddi ele alınması gereken” konular arasındadır. Bu nedenle, marka temas noktalarınızın sosyal medyada yönetilme şekli hem kurumsal hem de yerel olarak ele alınmalıdır.

Kurumsal markanız direkt olarak nihai müşteri ile iletişim halindedir ve fakat müşteriler aynı anda bayiler aracılığıyla da iletişim kurabilir. Bu yüzden marka tutarlılığında yerel katılıma da olanak sağlanmalıdır.

İPUCU: Her kanalda olmak yerine, müşterileriniz için en popüler olan kanalları seçin ve o kanalları doğru yönetmeye odaklanın.

         2. Adım – İçerik Oluşturma Sahipliğine Karar Verin

İletişim yolu ve müşteriyle bağlantıya geçişin yönetilme şekli farklılık gösterebilir. Kimin içerik geliştireceğine, paylaşımları yapacağına, geribildirimlere cevap vereceğine ve raporlamaları sağlayacağına karar vermek önemlidir. Basite indirgemek için, biz bunları üç ana iletişim modeline indirgedik: merkezi, dağıtılmış ve işbirlikçi.

 1. Merkezi – Marka şirketi merkez ofisi sosyal kanallardaki iletişim üzerinde tüm kontrole sahiptir. Bayiler tarafından direkt bir paylaşım yapılmaz, sadece paylaşım için Şirket’e içerik sunabilir.
 2. Dağıtılmış – Bayiler direkt bir Şirket kontrolü olmadan kendi iletişim kanallarını yönetir. Şirket ise; onaylı içerik, eğitim, prosedürler vb. şeyler sağlayarak bayileri etkileyebilir ve onlara destek verebilir.
 3. İşbirlikçi – Hem Şirket hem de bayi ağı iletişim kanallarını beraber yönetir. Şirket verilmek istenen mesaja odaklanırken bayiler yerel içerikleri sunar. Sosyal medya yönetim süreçleri ahenkli bir iletişimi sağlayabilmek için yetkin bir ajans araya konarak yapılabilir. Zor bir iştir, ama asla imkansız değildir!

Seçtiğiniz iletişim yönetimi modeli, karar verdiğiniz sosyal medya varlığınız ile birlikte çalışır ve her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Nihayetinde, en uyumlu sosyal medya varlığına ve en etkili iletişim modeline Şirket ve yerel bayilerin işbirliği ile karar verilmelidir.

Dealermonitor’ün objektif analizlerine göre, bizim tavsiye ettiğimiz yaklaşım biçimi: “İşbirlikçi”

Kurumsal marka yetkilileri rakipler karşısında markayı daha da güçlü sürdürebilmek için bayi kanallarını da çok etkin çalıştırmalıdır. Dolayısıyla hem şirketin hem de bayilerin ortak varlığı, “ideal bayi” çerçevesi ile yakından ilişkilidir. Ancak marka yetkilileri bir yandan bunu sağlamakla uğraşırken, aynı zamanda içerik geliştirme ve tüm ülkede yerel iletişimi sağlama işbirliğine dayalı bir yönetim modeli kurmalıdırlar.

Markalar, bayilerine genel şirket mesajını yerel kanalları kullanarak bildirebilmeleri için gerekli olan araçları sağlamakla sorumludur.

Yerel içerik ve müşteriyle bağlantıya geçmeyi doğru yönetme şekli kritik öneme sahiptir ve müşterilerin bayilerinde aradıkları yakınlığı ve güveni yaratır. Sonrasında şirket daha stratejik seviyede müşteri ile görüşebilir ve sosyal kanalları müşteri ilişkileri, marka iletişimi, halkla ilişkiler veya diğer kurumsal mesajlar için kullanabilir. Sonuç olarak, bu yapı güçlü ve özgün yerel içerik ve kişileştirilmiş müşteri etkileşimine olanak sağlarken, pazarda kapsayıcı ve açıkça tanımlanmış bir marka varlığı sağlayabilir

       3.Adım – Başlarken

Varlığınızı ve yönetim modelinizi seçtiniz. Şimdi artık sosyal medya programınızı geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması üzerinden güçlü bir müşteri etkileşimi sağlayabilmek için marka, gerekli yönlendirmenin ve desteğin verilmesi konusunda önderlik etmelidir.

Sosyal medya planınızı oluşturmak için aşağıdakileri dikkate alınız:

 • İletişim stratejinizin hazırlanması,
 • Marka etkileşiminin sağlanması için gerekli süreçlerin yaratılması ve,
 • Bayileri işbirliği ve desteğe teşvik etmek için merkezi çabalarınızın doğru sistemler, uygun araçlar ve otomotiv perakende bilgisi çok iyi olan bir hizmet sağlayıcısı ile desteklenmesi.

Aşağıdaki tablo kilit adımları ve önemli noktaları özetlemektedir:

Sosyal ağların yerel yönetimi için bayi ağlarına strateji, destek süreci ve hizmetlerin sağlanması müşterinin tutarlı bir marka tecrübesi yaşamasına imkân verir. Beklentilerin net bir şekilde belirlenmesi aynı zamanda şirket ve bayiler arasında daha büyük bir güvenin oluşmasını sağlar. Böylece tüm tarafların şirket sosyal ağ içindeki rol ve sorumlulukları net olur.

ÖNERİ: Seçtiğiniz modelden bağımsız olarak bir programı başarılı bir şekilde uygulayabilmek için kaynağınız olduğundan emin olun. Doğru kaynaklar şu şekildedir:

 1. Düşünce yapısı – mindset (yerel bölgelerde de sosyal medyanın gücü hakkında farkındalık)
 2. Odaklanma – mindshare (ajanslar ve bayilere yeterince zaman ve makul bir bütçe ayrılması)
 3. Otomotiv evangelist ajans (otomotiv perakende gereksinimlerine hakim dijital pazarlamacılar)
 • Vasıflı çalışanlar (geniş bayi ağının çoklu sosyal medyalarını birlikte yönetebilme yetkinliğine ulaşmış, bu doğrultuda eğitilmiş uzman ekip)
 • Gerekli araçlar (teknik altyapı, fonksiyonel paneller, yönetmelik, yönerge, uygulamalar)

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Sosyal medya, işletmelerin müşterileriyle ve diğer paydaşlarla doğrudan etkileşimine izin veren bir iletişim kanalıdır. Dealerdoping organizasyonunuzun kendi dinamiğine uygun olan bir sosyal medya çözümü (Dealersocial gibi) geliştirerek dikkate alınması gereken konuları detaylı bir şekilde incelemenize yardımcı olur. Dealersocial hizmetleri aracılığıyla otomotiv bayi ağları ile uzun yıllardır çalışmaktan kaynaklı olarak, otomotiv perakende duyarlılığına, bununla birlikte birden fazla bayinin sosyal medya hesabını size uygun bir şekilde yönetme teknik becerisine sahibiz.

Sosyal medyanızı geliştirmeniz için size destek sağlarız:

 •  Sizinle paylaşılan bayi sosyal medya hesaplarının merkezi yönetimine destek sağlama
 •   Tüm bayi ağının sosyal medya etkinliğini kontrol altında tutma ve yönetimini izleme
 •   Bayi hesaplarını günlük olarak düzenli şekilde denetleyebilme
 •   Bayilerin sosyal medya etkinliklerini marka kimliği ve kurallarını dikkate alarak organize etme
 •  Tüm bayilerin sosyal medya kanallarında aynı tutumda ve tonda olmasını sağlama
 • Yerel gereksinimlere ve ülke eylem planına uygun iletişim ve içerik stratejisi
 • Rekabet analizi, karşılaştırmaya dayalı KPI takibi ve sosyal “dinleme” rapor yapıları

Böylece bayileriniz şunlara ulaşırlar:

 • Marka ekibi tarafından onaylanmış bir ajans aracılığıyla yerel anlamda sosyal medyada daha aktif ve güçlü olurlar.
 •  Marka onaylı içeriğe bizim üzerimizden hızlıca ulaşırlar.
 •  ya da kendilerine ait özel içerikleri marka kurallarına uyumlu şekilde bizim aracılığımızla geliştirirler.
 • Sosyal medya kanallarında yayımlanan paylaşımları takip edebilir ve yorumları yönetebilirler.
 • yerel tüketicilere aktif, hızlı, uygun ve faydalı olarak ulaşabilirler.

Markanız ve bayi ağınız için en uygun çözümü sağlamak ve uygulandığından emin olmak için marka takımı ve bayilerle direkt olarak çalışıyoruz. Onların ve tüketicinin beklentilerinden haberdarız.

 

* Fikir alınan çalışma – Harnessing the Power of Social Media within a Dealer / Franchise Network (JanKelley Marketing 2013)

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir