İlk Vaka Çalışması

İlk Vaka Çalışması

2018 senesinde, başından sonuna kadar süreçlerini izlediğimiz, yürüttüğümüz ve bir çok adımına birlikte karar verdiğimiz bir yetkili satıcımızın yolculuğu çok basit bir gönderimle yukarıdaki şemada görüleceği gibi gerçekleşti.

Bu süreç sonunda kayda değer iş sonuçlarına ulaşıldı ve dijital pazarlama konusunda destek verdiğimiz bu dostumuz, 2019 senesine bütçelerini 2 katına yakın arttırarak girdi. Onu bu odaklanmaya iten iş sonuçlarını ise aşağıdaki temsili satış hunileriyle anlatmaya çalışacağım.

Dijital pazarlamanın etkilerini yorumlayabilmek için ele aldığımız bu satış hunisi yaklaşımında en altta göreceğiniz gerçekleşen iş sonuçlarıyla, bu yetkili satıcımız, pazarlama yatırımının geri dönüşünü sağlamış ve 2019 bütçesinde dijital pazarlamanın ağırlığını artırmıştır.

  • ERİŞİM ile gösterim yapılan hedef kitlenin hacmini göreceksiniz.
  • ETKİLEŞİM adımında ise kampanya vb. duyurularla web sitesine yönlendirilen müşteri hacmini bulacaksınız. Bu oran, seviste %6,6, satışta ise %1’ler civarında gerçekleşti.
  • LEAD adımında ise, etkileşime geçilen hedef servis müşterilerinin %3,2’si, satış hedef müşterilerinin %1,3’ü kadar müşteri adayına form doldurtarak, onları birer LEAD’e dönüştürdük.
  • Böylece pazarlama hunisinin ilk 3 safhası geçilerek bu müşteri adaylarıyla irtibata geçildi ve hızlı, sıcak ve yakın takip sayısında randevular alındı.
  • Son aşamada ise, servis müşteri adaylarının %68’ine iş emri açılarak işlem yapılırken, satış lead’lerinin %3,6’sına da araç satıldı.
  • Toplamda ilave olarak 243 ek iş ve 49 araç satışı gerçekleşmiş, bütçenin üzerinde ciro elde edilmiş oldu.

Üstelik bu bir hayal değil, gerçektir ve hatta böylece, dijital pazarlamaya yapmış olduğunuz yatırımın geri dönüşü de sağlanacaktır, bunu da ayrıca deneyimledik.

Özetle: doğru bir dijital aktivite yaklaşımıyla, sanal dünyayı da yönetebilmeniz artık işten bile değildir. Bunun için ne taşa toprağa yatırım yapmanız ne de sadece önünüzden akan cadde trafiğine mahkum kalmanız gerekecektir. Yapmanız gereken tek şey orkestraya doğru notaları çaldıracak orkestra şefi tavrını göstermenizdir.

Öyle bir andayız ki, ya evrileceğiz, ya devrilecek. Bence, geleceğe hızlıca evrilme anındayız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir