Ortam Belirsiz Olduğunda Bayi Hizmetlerinizi Nasıl Pazarlarsınız? (Bölüm 4)

Ortam Belirsiz Olduğunda Bayi Hizmetlerinizi Nasıl Pazarlarsınız? (Bölüm 4)

Z kuşağına pazarlama

Bizim X kuşağı, kazançlı Y kuşağı ile satın alma gücünün zirvesinde. Her iki nesil için de pazarlama, akıllıca uzun vadeli bir oyundur. Bununla birlikte, başka bir büyük satın alma grubu, önceki kuşakların para kazanmasını zorlaştırıyor: Z Kuşağı.

Z Kuşağı, özellikle yetişmekte olan yeni nesil için kullanılan tanımlayıcı isimdir. Teknolojinin tam olarak hayatımıza yerleştiği yıllarda ergenlik dönemlerine giriş yapan Z Kuşağı, bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre zeki kuşak, Google kuşağı olarak da bilinmektedir. 2000 yılından itibaren dünyaya gelmiş bireylerin oluşturduğu Z Kuşağı, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Örneğin Z kuşağı olarak bilinen 7 milyon seçmenin 2023 yılındaki seçimlerde önemli rol oynayacağı tartışılıyor.

Z kuşağı genellikle mobil ve sosyal dünya ile ilintilenen ve sosyal mecralarda daha aktif oldukları görülen gençler için kullanılıyor. Z kuşağının bilgiye daha kolay erişmeleri, onları daha bilinçli hale getirmiş durumda. Z kuşağı kişilik özellikleri; bireysel, sorgulayıcı, internet üzerinden sosyalleşen, bilgiye çabuk ulaşması nedeniyle kolay sıkılgan, antiotoriter karakterlerle sahiptir.

Hem Y hem de Z Kuşağı, özgün ve marka vaatlerini yerine getiren şirketleri ödüllendiriyor. Etkili pazarlama, bayiliğinizle her etkileşimde yansıtılması gereken marka vaadinizi desteklemelidir.

Otantik bir bayi markası oluşturmak için:

Farklılığınızı yaratan şeyi tanımlayın. Bayiliğinizi diğerlerinden daha iyi yapan nedir? Sizi neyin farklı kıldığını belirleyin ve ardından onu tanıtın. Sorunsuz bir deneyim vaat ediyor ve ardından müşterilerinizi sahanızda yürürken yorarsanız tutarlı olmazsınız.

Müşterilerinizi tanıyın. Müşterileriniz bir satış ve hizmet deneyiminde en çok neye değer veriyor? Anketler düzenleyin, özel gün toplantıları yapın, bilgi toplamak ve müşterilerinizi dinlemek için sosyal medyayı kullanın.

İletişim kurma şeklinizi değiştirin. Bayi pazarlamasının çoğu “ben” odaklıdır. Müşterilerinizin ne istediğine ve bayinizi ziyaret ettiklerinde nasıl hissedeceklerine odaklanan mesajlar oluşturmak için farklılaştırıcınızı ve müşterileriniz hakkında öğrendiklerinizi kullanın. Satışa odaklanmayın, müşteri duygularına odaklanın.

Tutarlı olun. Bayinizin hizmet vaadini her zaman yerine getirin. Bir kalite güvence süreci oluşturun ve süreçlerin tutarlı bir şekilde takip edilip edilmediğini izlemek için müşteri anketlerini ve gizli müşteriyi kullanın.

Bayinizi Z Kuşağına pazarlamak için:

Vakitlerini geçirdikleri pazar. Google tarafından yapılan bir ankete göre YouTube, eğlenmek veya neşelenmek için tercih ettikleri platform. Ama hepsi bu değil. %90’ı YouTube’un bir ürün veya hizmet hakkında daha bilgili olmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Çok çeşitli tüketiciler için eğlenceli ve bilgilendirici videolar içeren bir YouTube kanalı oluşturun. Sürüş ipuçları veya şehrinizde nasıl ehliyet alınacağını sunan bir video, doğrudan Z Kuşağına hitap eder ve sizi güvenilir bir kaynak haline getirir. Videolar için fikirler sonsuzdur. Hayal gücünüzü kullanın ve sıkıcı olmayın!

Mega mobil olun. Akıllı telefonlarında karar vermeleri için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri onlara vermiyorsanız, Z Kuşağı vapurunu kaçırırsınız. Dijital perakendeciliğin yanı sıra, bir mobil cihazdan videolara erişebilmeleri ve bayinizle hızlı bir şekilde etkileşime girebilmeleri gerekir. Tam olarak mobil uyumluluğu sağlayarak işlerini kolaylaştırın.

Bölgenizde sosyal ortaklıkları keşfedin. Sosyal ortaklıklar, markanızı daha genç bir kitlenin önüne çıkarmanın harika bir yolu olabilir. Bir sürücü kursu ile ortaklık kurmaya ne dersiniz? Siz onların hizmetlerini tanıtırsınız, onlar da sizin. Bu, gençler ve ebeveynleri ile ilişki kurmanın harika bir yoludur.

Pazarlama Kampanyalarının Performansının İzlenmesi

Pazarlama kampanyalarının performansını izlemek imkansız değildir. Müşteri katılımı ve dönüşüm oranı dahil olmak üzere kampanya bilgilerini yakalamak ve analiz edebilmek, bilinçli kararlar vermenize, etkili kampanyalar yürütmenize ve size para kazandıran kampanyaları belirleyip çoğaltmanıza imkan tanır.

Pazarlama kampanyalarını ölçmek için:

Her bir pazarlama kanalına göre izlenecek doğru metrikleri belirleyin. Bir e-posta kampanyasının KPI’ları ve ölçümleri, bir sosyal medya kampanyasından veya google reklam kampanyasından farklı görünecektir. Aynı mesaj çeşitli kanallarda yayınlanabilir, ancak nasıl performans gösterdiği ve nasıl ölçtüğünüz farklılık gösterecektir.

Performansı optimize etmek için farklı mesajları test edin. Mesajınızın etkinliğini test ederken, doğru sonuçlar elde etmek için kontrollerin yerinde olduğundan emin olun. Örneğin, bir sosyal medya kampanyası için mesajlaşmayı bir e-posta kampanyası için mesajlaşma ile karşılaştırmayın. Bunun yerine, e-posta kampanyanız için hedef kitleyi ikiye bölün ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için onlara farklı mesajlar sunun.

Yatırım getirisini ölçün. CRM’nizdeki her müşteri kaydı, tüm müşteri yaşam döngüsü boyunca tüm pazarlama temas noktalarını içermelidir. Bayinizdeki her araç satış ve servis siparişi için, pazarlama kampanyalarınızın müşteri harcamaları üzerindeki etkisini anlayabilmek için satın almaya giden pazarlama temas noktalarını değerlendirin.

Geçmiş veri raporlama. Gelecekteki kampanyaları öğrenmek ve optimize etmek için önceki kampanya performansını analiz edin. Her kanala özel raporlar oluşturun ve kaydedin ve her kanal için KPI’larınıza ulaşmanıza yardımcı olacak metrikleri ekleyin.

Kapanış

Tüketici alışveriş davranışı evrildikçe, pazarlamanızın da onunla birlikte evrilmesi gerekir. Satış ekibinizi başarıya hazırlayan etkili ve verimli pazarlama kampanyaları yürütmek ve bayinizi potansiyel müşteriler ve müşterilerle en üst düzeyde tutmak için sadece CRM verilerinizi değil, Lead Yönetim Sistemi verilerinizi ve pazar öngörülerinizi de kullanın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir