Reklam Kampanyaları için Tekil Sayfa (Landing Page) Oluşturmak Neden Önemlidir?

Reklam Kampanyaları için Tekil Sayfa (Landing Page) Oluşturmak Neden Önemlidir?

Statcounter’ın en son anketinde, dijital reklam kampanyaları için tekil sayfaların kullanılıp kullanılmadığı sorulmuş.

Anket sonucunda, dijital reklam verenlerin % 44’lük büyük bir bölümünün landing page kullanmadığı anlaşılmış. Deneyimlerimiz doğrultusunda bu oranın ülkemizde çok daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu yazıda size, neden tıklama sonrası tekil sayfaların dijital reklamlarınızın hayati bir parçası olduğunu ve yüksek dönüşüm sağlayan bir tekil sayfanın, reklam harcamalarınızı artırmak zorunda kalmadan iş sonuçlarınızı nasıl artırabileceğini göstermeyi umuyoruz.

Yeni müşteri edinme maliyetleri artıyor.

Müşterileri web sitenize çekmek giderek daha zor ve maliyetli hale geliyor. Ayrıca, Google’ın web sitelerine gittikçe daha az organik arama trafiği göndermesi nedeniyle SEO daha da zorlaşıyor.

İçerik pazarlaması, içerik doygunluğu, artan rekabet, daha yüksek standartlara ve daha derinlemesine makalelere ve yetenekli insanların işe alım maliyetlerinin artmasına bağlı olarak azalmakta olan bir fiyat/fayda ilişkisi gösteriyor. ProfitWell‘e göre, içerik pazarlaması yoluyla yeni müşteriler edinmenin maliyeti reklamcılığın maliyetini aşmış.

Reklamlar kurtarıcı mı?

Bunu sağlamak için, daha fazla işletme, özellikle müşterileri çekmeye yardımcı olmak için dijital reklamcılığı ve ücretli aramayı kullanıyor. Ancak doğru bir şekilde anlaşılıp yönetilmezse dijital reklamcılığın bir para çukuru olabileceği de bir gerçek. Bununla birlikte, dijital pazarlama stratejinize bilinçli bir şekilde entegre edildiğinde işinizi katlayarak büyütme potansiyeline de sahip.

Ana sayfanız açılış sayfası değildir.

Diyelim ki reklamınızı oluşturdunuz. Ücretli bir arama reklamıysa, umarım biraz anahtar kelime araştırması yapmışsınızdır ve mesajınıza en yatkın olacağına inandığınız kitleyi dikkatlice daraltarak hedeflemişsinizdir. Bunların ardından, ziyaretçilerinizin web sitenize geldiklerinde neler yaşadıkları çok önemli.

İnternet sitenizin ana sayfası reklam trafiğinizi yönlendirebileceğiniz en kötü sayfadır. Ana sayfalar genellikle ziyaretçileri web sitenizin farklı bölümlerine yönlendiren genel bir bilgi merkezi olduğundan, reklamla getirdiğiniz ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamak için gereken içerikten yoksundurlar. Verdiğiniz reklamla eşleşen doğru oluşturulmuş bir tekil sayfa (landing page) ise, ana sayfa dahil olmak üzere web sitenizdeki diğer tüm sayfalardan çok daha etkili olacak ve müşteri adayını bir lead’e dönüştürecektir.

Dönüşüm hedeflerinizi tanımlayarak başlayın.

Tekil sayfaların nasıl tasarlanacağına başlamadan önce, bir dönüşüm hedefi tanımlamak gerekir. Dönüşüm hedefi, ziyaretçilerinizin reklamınızı tıkladıktan sonra web sitenizde gerçekleştirmesini istediğiniz ölçülebilir eylemlerdir. Dönüşüm hedefleriniz, reklamınızı nasıl ifade ettiğinizden tekil sayfanızın tasarımına ve başarıyı nasıl ölçtüğünüze kadar her şey için kutup yıldızınız olacaktır.

Aşağıda bazı dönüşüm hedefi örnekleri bulunmaktadır:

 • Bir ürün satın alımı
 • Bülteninize abone olunması
 • Bir video izlenmesi
 • Bir lead-form doldurulması
 • PDF İndirme
 • Bir teklif istenmesi
 • Randevu alma

Dijital reklam kampanyaları, tek bir dönüşüm hedefi tespit edildiğinde ve her şey bu hedefi odak aldığında en iyi şekilde çalışır. Bu ilk adımı aklımızdan çıkartmayalım.

Dönüşüm sağlayan tıklama sonrası tekil sayfa nasıl olmalıdır?

Tek amaca odaklanmak

Tekil sayfadaki her şey, ziyaretçilerinizi dönüşüm hedefinize doğru yönlendirmelidir. Tıklama sonrası tekil sayfalar, ürününüzün tüm özelliklerini veya hizmetinizin tüm avantajlarını listelemek anlamına gelmez. Tekil sayfayı hedefe odaklamalısınız. Dönüşüm hedefinize ne kadar odaklanırsanız, ziyaretçilerinizin müşteri adayına dönüşme olasılığı da o kadar artar.

Açık mesaj eşleşmesi

Kampanya tekil sayfanız, ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamak için, verilen reklamın mesaj ve içeriğine uygun olmalıdır. Mesajın ve vaadin sürekliliği, internetten gelen ziyaretçilerinize doğru yerde olduklarını hissettirmelidir.

Taranabilir içerik

İnternet ziyaretçilerinizin dikkati sınırlıdır. Bu nedenle zamanlarına saygı gösterin ve tekil sayfa içeriğinizi minimumda tutun. Paragrafları, başlıkları ve listeleri kullanarak hızlıca algılanabilir kısımlara ayırın.

Dikkat dağıtmama

Web sitenizin ana sayfası, blog gönderileri, ürünler ve hizmetler sayfalarına geçişler, dikkat dağıtıcı şeyler ve ziyaretçinizin tıkladığı reklamla ilgili olmayan keşfedilecek ilginç şeylerle doludur. Bu sayfalarda dönüşüm olasılığı çok düşüktür, zira reklam ile gelen müşteri adaylarının ilgilendiği konular bunlar değildir. Üstelik zamanları da yoktur.

Tekil sayfaların parladığı yer, mesajı reklamdan ileri taşıma ve hedeflenen ziyaretçinizi yüksek oranda dönüşüme doğru yönlendirme yetenekleridir. Bu nedenle, yüksek dönüşüm sağlayan tekil sayfalar, normalde sitenizdeki diğer sayfalarda bulunan site gezinme ve alt bilgi bağlantılarını içermez.

Sosyal kanıt

Görüşler, derecelendirmeler ve incelemeler, şirket logoları ve ödüller gibi alanlar, ziyaretçilerinize büyük bir grubun parçası olmaları için ilham verebilir. Nicelikten çok kalite, tekil sayfalar için en iyisidir, bu nedenle dikkatle seçilmiş birkaç sosyal kanıt öğesi tekil sayfanıza uzun bir mesafe kat ettirecektir.

Formları kısa tutun

Dönüşüm hedefiniz e-posta adresi veya telefon numarası gibi bir bilgiyi almayı içeriyorsa, kesinlikle minimum miktarda lead form alanını kullanın. Burada, müşterilerinizle ilişkinizin en başındasınız, bu nedenle gerekli olmayan herhangi bir bilgiyi istemeyin. Örneğin, haber bülteninize abone olmak dönüşüm hedefinizse, ihtiyacınız olan tek şey e-posta adresi ve isimdir.

Ekrana net harekete geçirici bir mesaj getirin

Harekete geçirici mesajınızın “Haber Bültenine Abone Olun”, “Biz Sizi Arayalım” veya “Randevu Alın” olmasına bakılmaksızın bu düğmeyi veya bağlantıyı renk ve boyutunu kullanarak tekil sayfanızın geri kalanının önüne çıkarın ve sayfanızdaki tek “harekete geçirici” unsur yapın.

Form gönderme düğmeniz hem harekete geçirmeli hem de ziyaretçilerinizi bundan sonra ne olacağı konusunda bilgilendirmelidir. Standart bir “Gönder” düğmesi bunların hiçbirini yapmaz. Yüksek dönüşüm sağlayan bir harekete geçirici mesaj düğmesi oluşturmaya yönelik bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Düğme rengini sayfanın geri kalanıyla kontrast yapın.
 • Düğmeyi büyük yapın.
 • Metni bir fiil ile sonlandırın.
 • Sonraki adımda ne olacağını netleştirin.

İşte bazı güçlü harekete geçirici mesaj düğmesi örnekleri:

 • Ücretsiz Broşür Edinin
 • Test Sürüşüne Katılın
 • Servis Randevusu Alın
 • Biz Sizi Arayalım

Tekil Sayfa oluşturucular

Ülkemizde bildiğimiz en etkili tekil sayfa oluşturucu, Dealerdoping’in landing page (tekil sayfa) seri üretim platformu “dealerweb”dir.

Yurtdışından bazı tekil sayfa oluşturucuları ise şunlardır:

Unbounce

Instapage

Leadpages

Landingi

Siz siz olun, dijital reklam bütçelerinizi dönüşüm getiremeyecek alanlara harcamayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir