Yetkili Satıcılar 2020’de Nerede Hata Yaptı?

Yetkili Satıcılar 2020’de Nerede Hata Yaptı?

Yetkili satıcılar, 2020 yılında en yoğun ve düzenli paylaşımı, pandemi nedeniyle satışların zorlaştığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yaptılar. Piyasanın hareketlendiği yaz aylarında ise paylaşımların yeniden azaldığını ve düzensizleştiğini görmek mümkün. Yılın son 2 ayında ise dijital pazarlama faaliyetleri ve sosyal medya kullanımı yeniden artıyor.

Yanlış Strateji

Bu tablo, aslında pek çok yetkili satıcının sosyal medya yayınlarını belli bir plan ve strateji doğrultusunda yapmadığını gösteriyor bize. İşler zorlaştığında potansiyel müşterilerine ulaşmak için canla başla pazarlama faaliyeti yürütmek, “yok satarken” ise pazarlamayı ötelemek bir stratejiyse eğer, yanlış bir strateji.

İnişler ve Çıkışlar

“Piyasa” her zaman inişli çıkışlıdır. Hiçbir çıkış ya da hiçbir iniş sürekli olmaz. Bu hem her inişin ardından bir çıkışın geleceği anlamına geliyor, hem de çıkışların ardındaki inişleri görmemiz ve buna her zaman hazır olmamız gerektiğini söylüyor bize. Yani tutarlı bir dijital pazarlama stratejisi, işler bir anda kesildiğinde, buna 2 ay önceden hazır olmayı gerektiriyor.

Tüketicinin Karar Alma Süreci

Günümüzde tüketiciler hangi marka ve model aracı hangi bayiden alacağına büyük oradan dijital kanallar üzerinden karar veriyor. Dijital ve geleneksel medya aracılığı ile sürekli mesajlarla / reklamlarla karşılaşan tüketici, sırasıyla “Dikkat, İlgi, Arzu ve Karar” süreçlerinden geçiyor. Ve bu süreç ortalama 2 aylık bir zaman diliminde gerçekleşiyor. 

Bu, şu an dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimiyle temas edilen tüketicinin ortalama 2 ay sonra satın alma yapacağı anlamına geliyor. Cümleyi tersten kuracak olursak ise, 2 ay sonra satış yapacak müşteri bulabilmek için bugün yoğun bir dijital pazarlama faaliyeti yürütmek gerekiyor.

Ne Yapmalıyız?

Satın alma kararını vermiş ya da vermek üzere olan tüketicinin showroom’a gelişi her ne kadar bizim için en arzu edilen şey olsa da, bu gelişin aniden gerçekleşmediğini, öncesinde yaklaşık 2 aylık bir sürecin yer aldığını unutmamamız gerekiyor. 20 sene öncesiyle günümüz arasındaki en büyük fark, tüketicinin tüm bu süreçleri artık dijital kanallar üzerinden gerçekleştiriyor oluşu.

Artık tüketiciler bir yetkili satıcı hakkındaki düşüncesini showroom’da nasıl karşılandığından önce, sosyal medya yorumlarına / mesajlarına nasıl cevap verdiğine, ya da verip vermediğine göre şekillendiriyor. 

Dolayısıyla düzenli ve planlı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek, işler çok yoğun olduğunda dijital pazarlamayı boşlamak yerine bilhassa artırmak, ve ilk temasını dijitalden gerçekleştiren tüketiciyle 2 aylık satın alma süreci boyunca, bir satıcı değil “bir danışman” olarak ilgilenmek, doğru bir stratejinin temelini oluşturuyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir